+90 539 732 34 40

Whatsapp İletişim Hattı

0850 305 0970

Telefon - 09:00 / 16:00

 

Termal içlik modelleri, teknolojinin gelişimi ile birlikte hayatımıza giren ve kısa süre içerisinde klasik içlikler tarihe karıştıran popüler giyim parçalarından bir tanesidir. Vücudun ısı dengesini koruyan ve aynı zamanda kış mevsiminin dondurucu soğuklarında kişinin sürekli sıcak kalmasını sağlayan termal içlikler, kadın termal içlik modellerinde olduğu gibi erkek termal içlik modellerinde de çok çeşitliliğe sahiptirler.

Termal içliklerin üretimine başlanıldığı günden bu yana yoğun bir kullanıcı kitlesine sahip olması, bu sektörde faaliyet gösteren firma sayısının da her geçen gün artmasına neden olmuştur. Termal içliklerin üretiminde birçok firmanın olması, ürünlerde model ve tasarım farklılıklarının yaşanmasında da etkili olmuştur. Termal içlik kullanıcıları, AR-GE teknolojisi ve özel kumaşlar ile üretilmiş termal içliklerin kullanımından büyük bir memnuniyet duyuyorlar.

Termal İçlik Nasıl Sıcak Tutar?

 

Kış mevsiminin başlaması ile birlikte yaz mevsiminde yaşanılan sıcak havalar yerini dondurucu soğuklara bırakırlar. İnsanlar kış mevsiminde soğuk havanın etkisi ile hasta olmamak için birden fazla kıyafeti üst üste giyme ihtiyacında bulunurlar. İnsanların seçmiş olduğu üst üste giyinmek yöntemi ısınmak için tercih edilen en basit yöntemdir.

Öyle ki dondurucu soğuklardan tam anlamı ile korunmak için vücudun temel katmanının sağlama alınması gereklidir. Buna bağlı olarak vücut ısı yalıtımının sağlanması amacı ile özel teknoloji ve kumaşlardan üretilmiş termal içlikler tercih edilir. Termal içlikler vücuda tam anlamı ile uyum sağlayan, aktif hareketlerin kısıtlanmasına gerek kalmadan işlevini yürüten parçalardır. Termal içlikler ikinci bir deri görevi görürler. Vücut ile kumaş arasında yalıtım görevini üstelenen termal içlikler, vücudun kendi kendine üretmiş olduğu ısıyı hapseder ve konfor sağlar.

Termal İçlik Nasıl Olmalı?

 

Termal içlikler avantajları ve faydaları ile bilinmiş olsalar da alırken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Termal içlik satın alınırken öncelikle kaygan bir dış yüzeye sahip olmasına dikkat edilmelidir. Kaygan bir dış yüzeye sahip olan sıkışma sorunu olmadan kolaylıkla kıyafet giyilebilir. Termal içliklerin firmalar üretici firmanın farklı kumaşlara göre ağırlıklarına göre üretilir.

Termal içlik alımlarında kişilerin kullanım alanına göre tercih ettikleri modeller değişiklik gösterebilir. Buna rağmen serin hava koşullarında giyim için uygun olan termal içlikler, genellikle hafifi bir yapıya sahiptirler. Termal içlikler özel kumaşları sayesinde, dondurucu havada dahi vücudun devamlı sıcak kalmasını sağlarlar. Ayrıca vücut ısısının düzenlenmesinde de etkili olan termal içlikler, kış mevsiminde yapılan spor aktiviteleri için de en ideal seçimler arasında yer alır.

Termal İçlik Neden Kullanılmalıdır?

Termal içlikler, kişi talebine göre model ve tasarım açısından farklılık göstermiş olsa da genel anlamda yaşanılan hava koşulları ile bağlantılı olarak yumuşak ve aynı zamanda esnek bir yapıya sahip olmaları gereklidir. Bu anlamda aşırı soğuklardan korunmak amacı ile üretilmiş olan kumaşlar, termal içlik modelleri arasında en iyi seçimdir. Ayrıca kış mevsiminde okulların açılması çocuk termal içlik modellerine olan talebin de çoğalmasına neden olur.

Termal içlik üretimlerinde likra ve naylon, polyester ürünlerinin kullanımı, orantılı miktarlarda nem emme ve vücudun ısısını tutma özelliklerini sağlamak için doğal lif içeren elyaflar ile birleştirilir. Doğal liflerden üretilen termal içlikler, vücut sıcaklığını dengede tutar ve hava şartları ne olursa olsun nem oranının korunmasını sağlar. Soğuk havalarda kullanılmak ve spor aktivitelerine uyum sağlayan termal içlikler, özel olarak ipek kumaşlardan üretilirler.

Termal İçlik Kaç Derecede Yıkanmalıdır?

 

Günlük hayatta veya iş hayatımızda kullanmış olduğumuz kıyafetlerin, uzun ömürlü olması ve daima konfor etkisini sağlaması için üretici talimatlarına uyum gösterilmelidir. Üretici firmalar vermiş oldukları talimatlarda daha çok ürünün bakım ve yıkama işlemine vurgu yaparlar. Durumun böyle olması termal içlik modellerinde de dikkat edilmesi gereken birçok hususun olduğunu gösterir. İnsanlar kullanmış oldukları pamuklu içlikleri soğuk su ile yıkayabilirken, termal içlikler genellikle makineden ve elde orta derecede ısıda yıkanmaya uyum sağlarlar.

Ayrıca pamuklu içliklerin kuruma süresi oldukça uzun olduğundan güneş altında bekletilmesi veya makinede kurutulması gereklidir. Termal içlikler bunun aksine oldukça kısa sürede kurur ve makinede kuruma için uygun değildir. Fakat kuru temizleme ve ütü işlemleri yapılabilir.

Termal içliklerin üzerinde bulunan yıkama talimatları firmalara göre değişiklik gösterebilir. Bu sebep ile termal içlik yıkama öncesinde mutlaka talimatlar incelenmelidir. Termal içlikler fiyataları bakımından birbirlerinden farklılık göstermiş olsalar da her bütçeye uyum sağlarlar. Pamuklu termal içlikler uygun fiyatlarda olmasına rağmen sağlamış oldukları dezavantaj nedeni ile çok tercih edilmezler.