+90 539 732 34 40

Whatsapp İletişim Hattı

0850 305 0970

Telefon - 09:00 / 16:00

Penye ve ribana kumaş arasındaki farkı anlatmadan önce gelin detaya inip kumaşın nasıl oluştuğu ile alakalı bilgilere değinelim. Kumaş üretilmeden önce iplik üretilmektedir. İplik kesikli ya da  devamlı olan tekstil liflerinin büküm ya da farklı yöntemler ile bir araya getirilmesi ile oluşan uzun, ince, sağlam, kalın devamlı yapılardır. İplik, çekim işlemi uygulanarak istenilen ölçülere getirilen hazır biçimde işlenmiş lifler topluluğuna denir. İplik ile birlikte kumaşlar üretilmektedir. Kumaş dokuma veya örme metodları ile üretilir. Dokumada genel prensip atkı ve örgülerin birbirinin içerisinden geçmesi ile oluşur..

Penye Kumaş Nedir?

Penye kumaş bünyesinde %100 pamuk bulunduran kumaşlara denmektedir. İçeriğinde sadece pamuk vardır. Diğer materyallerin olması mümkün değildir. Bu sayede penye kumaş üretilmektedir. Penye kumaş birçok insanın günlük hayatta kullandığı, üzerine giydiği t-shirt, atlet, çorap, çamaşır birçok üründe bulunmaktadır. Penye kumaşlar sıcak yaz aylarında vücuttaki teri emer. Terlemenizi önler ve sizi hastalıklara karşı korur.

Ribana Kumaş Nedir?

Ribana kumaş bünyesinde pamuk ile birlikte likra bulunduran, yapı itibariyle penye kumaşa göre daha esnek olan bir kumaştır. Esnek yapısı sayesinde ürün bir beden büyüyebilir. Genellikle yüksek kilolu insanlar tarafından tercih edilmektedir. Ribana kumaş penye kumaşa göre daha kalındır. Çünkü içerisinde likra vardır. Soğuk kış aylarında da insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Penye ve Ribana Kumaş Arasındaki Fark Nedir?

Penye kumaş %100 pamuktan üretilmektedir ve çok esnemez fakat ribana kumaş %100 pamuktan üretilmemektedir. İçeriğinde likra bulunmaktadır. Esnek bir yapısı vardır. Kış aylarında ve kilolu bireyler tarafından tercih edilmektedir. Tutku iç giyim ürünleri üreticisi olan seher mensucat tüm ürünlerinde pamuk kullanmaktadır. Esnek olan, bünyesinde likra, polyamid, polyester bulunan ürünler de üretmektedir.

Penye Kumaşı mı Tercih Etmeliyim Yoksa Ribana Kumaşı mı?

İç giyim ürünleri satın alırken birçok insan bu ikilem arasında kalmıştır. Ribana atlet, ribana iç çamaşır mı almalıyım yoksa penye atlet, penye iç çamaşır mı almalıyım diye müşteriler genelde bu soruyu kendine sormaktadırlar. Özel bir cilt probleminiz yoksa, cilt hastalığınız yoksa, pamuğa karşı bir alerjiniz yoksa Penye ürünleri tercih etmelisiniz. Penye kumaşlar %100 pamuktan üretilmekte olup bünyesinde likra, naylon bulundurmamaktadır. Haliyle daha sağlıklı bir kullanım imkânı sunmaktadır. Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte atlet kullanımı her ne kadar azalsa da çok önemlidir. Atlet kullanmazsak sıcaktan dolayı terleyen vücuttaki ter dış giyimde kullandığımız ürüne geçmektedir. Bu da kötü kokulara yani ter kokusuna sebep olmaktadır. Yaz aylarında penye atlet kullanırsak ve terlersek ter atlet tarafından emilir. Hasta olmanızın, üşütmenizin önüne geçilir. Ribana kumaşlar kış aylarında tercih edilmektedir. Bunun sebebi ürünün içerisindeki likra ürünü biraz daha kalın yapmaktadır. Son tüketiciler ürünü eline alıp kalın olduğunu gördüğünde bu ürünü kış aylarında giymeyi tercih etmektedirler. Pamuklu ürünler tüylenme yapmaz.